Μικρές Λαογραφικές Συλλογές

Στις 16 Αυγούστου εγκαινιάστηκε η πρώτη μουσειακή συλλογή του Δήμου Γρεβενών με τίτλο ''Μικρές Λαογραφικές Συλλογές'' η οποία στεγάζεται στην αίθουσα Δημ. Αγοράστη στο Κέντρο Πολιτισμού Δήμου Γρεβενών, μαζί με τα ξυλόγλυπτα της συλλογής.

Η έκθεση στήθηκε με την οικονομική συνδρομή του Δήμου Γρεβενών και την εθελοντική προσφορά του Φώτη Δημόπουλου (βασικού συντελεστή και εκθέτη), της Χαϊδως Αγορογιάννη – Βουτσά, της Ευαγγελίας Μπόγκια και της Μίκας Ζαχαροπούλου – Ρίγγου.

Οι επισκέπτες μπορούν να θαυμάσουν τα εκθέματα , καθημερινά ,μέχρι τις 31 Αυγούστου από τις 11.00 π.μ. έως τις 13.00 μ.μ. και από τις 19.00 το απόγευμα έως τις 21.00 το βράδυ.

Επιπλέον ανακοινώνεται ότι όσοι Γρεβενιώτες ενδιαφέρονται μπορούν να προσφέρουν λαογραφικό υλικό για τον εμπλουτισμό της Συλλογής.