Δήμος Γρεβενών: Παίρνουμε τα Μέτρα μας - Δωρεάν και Καθημερινά rapid test από τον ΕΟΔΥ κάτω από το Δημαρχείο

Ο Δήμος Γρεβενών και ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) παρέχουν, σε όσους δημότες επιθυμούν, τη δυνατότητα διεξαγωγής δωρεάν ελέγχων ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (rapid test) σε καθημερινή βάση.

Η διενέργεια των τεστ πραγματοποιείται σε κεντρικό σημείο της πόλης και πιο συγκεκριμένα εντός ισόγειου καταστήματος του Δημαρχείου Γρεβενών επί της οδού K.Ταλιαδούρη τις εξής ημέρες και ώρες:

• Από Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 9 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι

Για την μετάβαση στον χώρο απαιτείται αποστολή μηνύματος στο 13033 με τον κωδικό 1 (μετακίνηση για λόγους υγείας) ή έγγραφη βεβαίωση με τον ίδιο κωδικό ενώ απαραίτητος είναι και ο αριθμός του ΑΜΚΑ.

Από την πλευρά της η Δημοτική Αρχή απευθύνει κάλεσμα στους δημότες για συμμετοχή στη διαδικασία καθώς τις τελευταίες ημέρες καταγράφεται, δυστυχώς, ανοδική τροχιά των κρουσμάτων Covid-19 στον Δήμο μας ενώ όπως τονίζουν οι ειδικοί λοιμωξιολόγοι όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός των τεστ που διενεργούνται τόσο ακριβέστερη είναι η εικόνα για την πορεία της πανδημίας, συμβάλλοντας έτσι στον έγκαιρο εντοπισμό της διασποράς.

Κλείνοντας, δεν πρέπει να ξεχνάμε την πιστή εφαρμογή των βασικών μέτρων προστασίας από τον κορονοϊό που είναι η σωστή χρήση της μάσκας, το καλό και τακτικό πλύσιμο των χεριών και η τήρηση των απαραίτητων αποστάσεων.

Γραφείο Τύπου

Δημάρχου Γρεβενών