ΕΚΘΕΣΗ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Νούτσος παρευρέθηκε στα εγκαίνια της έκθεσης αγιογραφίας της Δήμητρας Ράμμου το απόγευμα του Σαββάτου 20-2-2010. Η έκθεση φιλοξενείται από τη ΔΕΚΕΓ στο Πνευματικό Ίδρυμα Αλεξάνδρου Λαδά.
Ο κ. Νούτσος τόνισε τη σημασία που συνεχώς δίνει ο Δήμος Γρεβενών στην πολιτιστική δημιουργικότητα με τις ποικίλες εκφάνσεις της, ενώ αναφέρθηκε και στην πολυετή καλλιτεχνική δραστηριότητα της αγιογράφου.
ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ
Η Δήμητρα Ράμμου γεννήθηκε στα Γρεβενά από γονείς Σπηλιώτες. Τελείωσε τις βασικές της σπουδές ( Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο ) στην Κοζάνη.
Είναι πτυχιούχος του Παιδαγωγικού Τμήματος Θεσσαλονίκης και εργάστηκε ως εκπαιδευτικός στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
Είναι ένα από τα ιδρυτικά μέλη του Συλλόγου Εικαστικών Τεχνών Νομού Κοζάνης και διετέλεσε για πολλά χρόνια μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου ( αντιπρόεδρος, γραμματέας και ταμίας ).
Πήρε μέρος σε πάρα πολλές ατομικές και ομαδικές εκθέσεις στο εσωτερικό και εξωτερικό ( Βουλγαρία, Τουρκία, Σκόπια ).
Τα τελευταία χρόνια ασχολείται συστηματικά με την αγιογραφία.