ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΦΛΟΓΑ

Ο Δήμος Γρεβενών θα φιλοξενήσει την Ολυμπιακή Φλόγα στην  πόλη μας την Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009, συμμετέχοντας στην Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία, που θα διεξαχθεί με αφορμή τους ΧΧΙ Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες «VANCOUVER 2010», από τις 22 έως τις 29 Οκτωβρίου 2009, σε πόλεις της Ελλάδος.
Η λαμπαδηδρομία αποτελεί αντικείμενο παγκόσμιου ενδιαφέροντος και θα μεταδοθεί από ραδιοτηλεοπτικά δίκτυα και ειδησεογραφικά πρακτορεία.
Η τελετή υποδοχής της Ολυμπιακής Φλόγας (η οποία θα διασχίσει την 13ης Οκτωβρίου-Κ.Ταλιαδούρη-πάροδος μπροστά από το Δημαρχείο Γρεβενών) θα πραγματοποιηθεί στην Πλατεία Αιμιλιανού, την Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009 και ώρα 9.30 π.μ., όπως ορίζει και το μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ του Δήμου και της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΕΤΗΣ
  • Άφιξη Ολυμπιακής φλόγας - Αφή βωμού από λαμπαδηδρόμο.
  • Άφιξη αντιπροσωπείας επισήμων της Ε.Ο.Ε. και της Οργανωτικής Επιτροπής Χειμερινών Ο.Α. «VANCOUVER 2010».
  • Ανάκρουση με απόλυτη σειρά των: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΥΜΝΟΥ- ΕΘΝΙΚΟΥ ΥΜΝΟΥ ΚΑΝΑΔΑ – ΕΘΝΙΚΟΥ ΥΜΝΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ.
  • Έπαρση σημαιών: Ολυμπιακών Αγώνων, Καναδά και Ελλάδος με την ανάκρουση των αντίστοιχων Ύμνων.
  • Χαιρετισμός Δημάρχου μέχρι 2΄.
  • Χαιρετισμός εκπροσώπου Οργανωτικής Επιτροπής «VANCOUNER 2010» μέχρι 2΄.
  • Χαιρετισμός εκπροσώπου Ε.Ο.Ε μέχρι 2΄.
  • Ανταλλαγή δώρων.
  • Πολιτιστικό πρόγραμμα μικρής διάρκειας, επιλογής του Δήμου.
  • Τέλος της εκδήλωσης
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΑΜΠΑΔΗΔΡΟΜΩΝ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
Παπανικολάου Κωνσταντίνος
Παπανίκος Δημήτριος
Σαμαράς Ιωάννης
Πιπέργιας Στέλιος
Φαρμάκης Γρηγόριος
Παυλιδης Βαγγέλης
Ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Νούτσος καλεί όλους τους πολίτες να παραβρεθούν στη λιτή αυτή τελετή, προς τιμή των αθλητών και των χωρών που θα συμμετέχουν στη Χειμερινή Ολυμπιάδα.