ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΙΤΑΛΟΥ ΠΡΟΞΕΝΟΥ ΣΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Επίσκεψη στο Δήμο Γρεβενών πραγματοποίησαν την Πέμπτη 2-4-2009, ο επίτιμος Πρόξενος της Ιταλίας στη Θεσσαλονίκη κ. Χρήστος Σταυρόπουλος συνοδευόμενος από τη Μορφωτική Ακόλουθο της Ιταλικής Πρεσβείας κυρία MariaRosaGiracePieralisiόπου συναντήθηκαν με το Δήμαρχο Γρεβενών κ. Γιώργο Νούτσο.
Στην ενδιαφέρουσα συζήτηση αναφέρθηκαν στη Συναυλία – Αφιέρωμα στα 50 χρόνια του Ιταλικού Τραγουδιού που θα γίνει τέλη Μαΐου στο Κέντρο Πολιτισμού του Δήμου Γρεβενών (μια συνεργασία που γίνεται για πρώτη φορά με πόλη της Ελλάδας, εκτός από την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη), στη διοργάνωση εβδομάδας Ιταλικού Κινηματογράφου και στην προβολή του Μανιταριού.
Ο κ. Δήμαρχος χάρισε στους επισκέπτες πίνακα του ζωγράφου Βαρλάμη που απεικονίζει τον Μέγα Αλέξανδρο, καλάθι με γρεβενιώτικα προϊόντα μανιταριού και το βιβλίο ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ, ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ της κ. Βέργου.
Η κυρία  Girace ευχαριστώντας τον Δήμαρχο για τη φιλοξενία, χαρακτήρισε τα Γρεβενά «μια πολύ γλυκιά πόλη, σαν όνειρο».