ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στα Τρίκαλα πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνέλευση των μετόχων της Αναπτυξιακής Διαδημοτικής Εταιρείας «Ψηφιακές Πόλεις Κεντρικής Ελλάδας Α.Ε.». Στην συνέλευση πήρε μέρος και ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Νούτσος.

Η συνέλευση έγινε στο Δημαρχείο Τρικάλων με την παρουσία δημάρχων και εκπροσώπων της ευρύτερης τοπικής αυτοδιοίκησης.

Την Ψηφιακή Κοινότητα αποτελούν οι δήμοι Τρικκαίων, Λαρισαίων, Βόλου, Ιωαννιτών, Βέροιας, Γρεβενών, Λαμιαίων, Κατερίνης, Κοζάνης, Νέας Ιωνίας Μαγνησίας και Καρδίτσας.

Το τολμηρό εγχείρημα αυτό προωθεί δυναμικά την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, κτίζοντας την κοινωνία της πληροφορίας.
Καλύπτει 25% της γεωγραφικής έκτασης της χώρας μας και 15% της πληθυσμιακής.

Η καθημερινότητα του πολίτη βελτιώνεται άμεσα μέσα από την παροχή ολοκληρωμένων λύσεων, της ψηφιακής προβολής και πληροφόρησης και της άμεσης δημοκρατίας.

Ήδη έχουν κατατεθεί πέντε Τεχνικά Δελτία Προτεινόμενων Πράξεων συνολικού προϋπολογισμού περίπου 15 εκατομμυρίων ευρώ:

Τίτλος έργου

• ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΗΜΕΙΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΨΗΛΗΣ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΑ ΤΟΥΣ 11 ΔΗΜΟΥΣ ΤΗΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ
  • ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΗΛΕΦΡΟΝΤΙΑΑΣ ΑΣΘΕΝΩΝ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 11 ΔΗΜΟΥΣ ΤΗΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ WEBTV ΠΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
  • ΕΝΙΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΕ ΑΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΟΛΙΤΩΝ ΤΩΝ 11 ΔΗΜΩΝ ΤΗΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ- ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ
  • ΔΙΑ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΪΑΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΉΣ

Αυτό σημαίνει πως και ο Δήμος Γρεβενών μέχρι το τέλος του 2009 θα έχει τη δυνατότητα να υλοποιήσει, με άμεσα οφέλη για όλους τους πολίτες:

α) Ασύρματα Ευρυζωνικά δίκτυα παροχής ΔΩΡΕΑΝ internet
β) Πληροφοριακά Συστήματα εξυπηρέτησης δημοτών και επισκεπτών
γ) Δοκιμαστικές εκπομπές WEBTV από portal του Δήμου
δ) Συστήματα Τηλεπρόνοιας και τηλεμέτρησης ασθενών
ε) Δοκιμαστική πληροφόρηση για συνδυασμένες μεταφορές με τα ΜΜΕ στα όρια της Κοινότητας
στ) Ηλεκτρονικές δημοσκοπήσεις με ζωντανές αναμεταδόσεις των συνεδρίων των Δημοτικών Συμβουλίων μας

Κατά τη διάρκεια της πρώτης ενότητας της συνέλευσης, η οποία ήταν ανοιχτή για το κοινό, παρουσιάστηκαν ο σκοπός και ο ουσιαστικός ρόλος λειτουργίας της εταιρείας καθώς και οι καλές πρακτικές σε θέματα τεχνολογίας και ψηφιακών εφαρμογών.

Κατόπιν ακολούθησε σύσκεψη των μετόχων της εταιρείας με αναλυτική συζήτηση του σχεδιασμού των επόμενων βημάτων.Συμφωνήθηκε, μάλιστα, πως μια από τις επόμενες συνεδριάσεις του ΔΣ των Ψηφιακών πόλεων θα γίνει στα Γρεβενά.

Έτσι θα δοθεί η δυνατότητα να παρουσιαστεί όλη η δυναμική των έργων αυτών που διανοίγεται μέσα από το ΕΣΠΑ 2007-2013.