ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΥΠΟΓΡΑΦΗΚΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΥ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Ένα σημαντικό έργο για τα Γρεβενά προϋπολογισμού ενός εκατομμυρίου ευρώ, η επέκταση και αναβάθμιση του Δημοτικού Κοιμητηρίου υπογράφηκε από τον Δήμαρχο Γρεβενών κ. Γιώργο Νούτσο και την ανάδοχο εταιρεία, την Πέμπτη 15-1-2009.

Ο Δήμαρχος Γρεβενών αναφέρθηκε στις εκτεταμένες εργασίες που θα περιλαμβάνουν:
• Κατασκευή Ιερού Ναού.
• Επέκταση του νεκροταφείου (δημιουργία νέου διαζώματος ταφής, εξωτερικό τοιχίο εσωτερική και εξωτερική οδοποιία κ.τ.λ.).
• Κατασκευή οστεοφυλακίων στο εσωτερικό σκεπαστό μέρος των εξωτερικών τοιχίων του νεκροταφείου.
• Συντήρηση της υπάρχουσας αίθουσας τελετών (επιχρίσματα, βαφές κ.τ.λ.)
• Συντήρηση των υπαρχόντων διαζωμάτων ταφής (επιστρώσεις με σχιστόπλακες, επενδύσεις τοιχίων με στενάρια.
• Συντήρηση των εξωτερικών τοιχίων του Κοιμητηρίου.
• Συντήρηση της εσωτερικής οδοποιίας του νεκροταφείου.
• Εργασίες πρασίνου στο εσωτερικό και εξωτερικό χώρο του νεκροταφείου.

Ο Αντιδήμαρχος Γρεβενών κ. Μπασνάς Σπύρος συμπλήρωσε στις δηλώσεις του την πρόνοια που θα ληφθεί κατά την επέκταση, για αντικατάσταση του ακατάλληλου χώματος.

Τέλος, ο αντιπρόσωπος της αναδόχου εταιρείας ΠΑΣΣΑΣ ΑΤΕΒΕ κ. Λελιόπουλος Αθανάσιος, υπογράμμισε πως η εταιρεία θα φανεί συνεπέστατη στην σύμβαση ως προς την ποιότητα αλλά και το χρόνο εκτέλεσης του έργου.