Ο Δήμος Γρεβενών πρωτοπορεί στα προγράμματα αθλητισμού

Ο Δήμος Γρεβενών πρωτοπορεί στα προγράμματα αθλητισμού
Με δυναμισμό υλοποιεί ο Δήμος Γρεβενών δωρεάν προγράμματα αθλητισμού που αφορούν όλους τους πολίτες και δίνουν μια διαφορετική ποιότητα στην καθημερινή μας ζωή.
Ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Νούτσος έδωσε συνέντευξη μαζί με τον Αντιδήμαρχο Αθλητισμού κ. Γρηγόρη Φαρμάκη την Τετάρτη 26-11-2008, καλώντας τους πολίτες να συμμετάσχουν στα πρωτοποριακά αυτά προγράμματα.
Συγκεκριμένα ο Δήμoς Γρεβενών εφαρμόζει σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού:

• Προγράμματα Μαζικού Αθλητισμού για την προσχολική ηλικία, τα παιδιά, τις γυναίκες, την τρίτη ηλικία και τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες.
• Το πρότυπο πρόγραμμα «Αθλοχώροι στη Γειτονιά» που απευθύνεται σε όλα τα αγόρια και κορίτσια δημοτικού σχολείου, γυμνασίου και λυκείου, και σε όλους τους δημότες της γειτονιάς τις καθημερινές (Δευτέρα έως Παρασκευή), μετά τη λήξη του σχολικού ωραρίου και έως τις 8.μμ και το Σάββατο το πρωί.
Η εφαρμογή των πρότυπων αυτών αθλητικών δραστηριοτήτων αφορούν άμεσα την τοπική μας κοινωνία αφού θα συμβάλουν δραστικά στην ενίσχυση της απασχόλησης δίνοντας εργασία σε 12 τουλάχιστον γυμναστές και θα απευθύνονται και στα τοπικά διαμερίσματα του Δήμου δίνοντας έμπρακτα την περιφερειακή διάσταση στην πολιτική του Δήμου.
Τα προγράμματα αυτά δίνουν την ευκαιρία:
• Για την οργάνωση και υλοποίηση αθλητικών προγραμμάτων και εκδηλώσεων στις πιο διαδεδομένες αθλητικές δραστηριότητες (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλλευ, χορούς, αερόμπικ, ορθοσωμική γυμν. κλπ)
• Να αυξηθούν οι προσφερόμενες εναλλακτικές δυνατότητες στα παιδιά των μεγάλων αστικών κέντρων να αθληθούν στους πιο κοντινούς αθλητικούς χώρους,
• Να δοθεί ώθηση ώστε οι αθλητικοί χώροι στη γειτονιά να αξιοποιηθούν και να
αποτελέσουν ένα πόλο έλξης της νεολαίας για δημιουργική και υγιεινή
δραστηριότητα στα πλαίσια του περιορισμένου ελεύθερου χρόνου,
• Να δώσει τη δυνατότητα στους γονείς να αθλούνται την ίδια ώρα με τα παιδιά τους.

Στο Δήμο Γρεβενών οι χώροι στους οποίους αρχικά θα υλοποιηθεί το πρόγραμμα είναι:
1ος αθλοχώρος 1° Γυμνάσιο - Αθλητικό Κέντρο Γρεβενών
2ος αθλοχώρος 2° Γυμνάσιο Γρεβενών
3ος αθλοχώρος 4° - 2° Δημοτικό Γρεβενών.
Για Πληροφορίες και εγγραφές στο Δήμο Γρεβενών, τηλέφωνο 15324.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ