ΚΕΔΚΕ

ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ

Στη συνεδρίαση του Δ.Σ. της ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗ ΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ στην Λάρισα παρευρέθηκε την Παρασκευή 12-9-2008 ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Νούτσος.
Η εξάωρη συνεδρίαση έγινε στο δημαρχείο της Λάρισας.
Κύριο θέμα της ο «Καποδίστριας 2» και οι σχετικές συζητήσεις με τα Υπουργεία Εσωτερικών και Οικονομίας & Οικονομικών.
Η απόφαση, μετά από έντονη συζήτηση, να ανοίξει διάλογος στο εσωτερικό της ΚΕΔΚΕ μεταξύ των ΤΕΔΚ για τη διοικητική μεταρρύθμιση, στη βάση πρότασης που έχει κάνει το Ινστιτούτο Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την χωροταξική κατανομή των δήμων, επικυρώθηκε από τη πλειοψηφία.

Ενώ άμεσα θα καθοριστεί συνάντηση μεταξύ του υπουργού Εσωτερικών και της εκτελεστικής επιτροπής της ΚΕΔΚΕ, κατά την οποία ο κ. Παυλόπουλος θα γνωστοποιήσει τις κυβερνητικές σκέψεις για τη διοικητική μεταρρύθμιση και το χρονοδιάγραμμα της.