Συνεδρίασε τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013 και ώρα 20:00 στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών, υπό την προεδρία του Δημάρχου Γρεβενών κ. Δημοσθένη Κουπτσίδη, η Δημοτική Επιτροπή Διαβούλευσης, για συζήτηση και γνωμοδότηση επί των παρακάτω θεμάτων ημερήσιας διάταξης: α) του σχεδίου του τεχνικού προγράμματος έτους 2013, β) του σχεδίου του προϋπολογισμού έτους 2013, γ) του ετησίου προγράμματος δράσης έτους 2013.
Τα μέλη της Δημοτικής Επιτροπής Διαβούλευσης, μετά από γόνιμο διάλογο, γνωμοδότησαν ομόφωνα θετικά, προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί των εισηγήσεων των ανωτέρω θεμάτων, όπως αυτά κατατέθηκαν για διαβούλευση.
Στη συνεδρίαση συμμετείχαν οι Αντιδήμαρχοι κ. Γεώργιος Αρμπάρας, κα Αικατερίνη Πέτρου, κ. Βάιος Κόραβος, κ. Αθανάσιος Καραγιάννης και κ. Κων/νος Παλάσκας καθώς επίσης και ο Επικεφαλής της μείζονος Αντιπολίτευσης του Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών κ. Δημήτριος Ζήσης.
Παρόντα Μέλη της Επιτροπής:
Εκπρόσωποι των φορέων τοπικής κοινωνίας:
1. Καραθάνου Δήμητρα (Δικηγορικός Σύλλογος Γρεβενών), 2. Ντόνας Ιωάννης (ΤΕΕ), 3. Τσουκαλάς Κων/νος (Επιμελητήριο Γρεβενών) 4. Λόλας Γρηγόρης (Σύλλογος Δασκάλων & Νηπιαγωγών Γρεβενών),  5. Κυριαζίδης Λάζαρος (Εργατοϋπαλληλικό κέντρο Ν. Γρεβενών), 6. Νταγκούμας Κων/νος- (Σύνδεσμος Εργοληπτών Δημόσιων Έργων), 7. Τσαπατσάρης Γρηγόρης (Σωματείο ιδιοκτητών καφετεριών εστίασης κέντρων ψυχαγωγίας _ καφενείων και συναφών επαγγελμάτων Ν. Γρεβενών), 8. Παπατόλιος Γεώργιος(Εμπορικός Σύλλογος Γρεβενών), 9. Παπαδόπουλος Δημήτριος-Σωματείο (ΤΑΞΙ Ν. Γρεβενών "Η ΠΙΝΔΟΣ"), 10. Μπασδέκης Αστέριος(Γυμναστική Ένωση Γρεβενών), 11.Τριγώνης Χρήστος (Ένωση Αστυνομικών υπαλλήλων Γρεβενών), 12. - Πόραβος Χαράλαμπος-(ΚΤΕΛ Α.Ε. Γρεβενών), 13. Ρίζος Δημήτριος  (ΕΠΣ Γρεβενών), 14. Τζιουβάρας Απόστολος (ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ¨ΠΡΩΤΕΑΣ¨ ), 15. Παπανικολάου Αθανάσιος-Κολυμβητικός Σύλλογος Μ. Αλέξανδρος, 16. Καραϊορδανίδης Ιορδάνης (Γυμναστικός Σύλλογος Γρεβενών), 17. Σιούλης Ιωάννης ΜΟΓ- Μοτοσυκλετιστικός Όμιλος Γρεβενών), 18. Νάζος Ανδρέας Ιππικός Όμιλος Γρεβενών, 19. Σεβίλογλου Γεώργιος (Ένωση Ποντίων και Μικρασιατών Γρεβενών), 20. Σπυροπούλου Βασιλική (ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ), 21. Μπόγκια Ευαγγελία- (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ & ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ ΓΡΕΒΕΝΩΝ ¨ΕΛΠΙΔΑ¨), 22. Αρμένης Στέφανος Κυνηγετικός Σύλλογος Γρεβενών), 23. Παρασκευαϊδης Φώτιος (Σύλλογος Μανιταρόφιλων Γρεβενών), 24. Καραχατζής Φώτιος (ΛΕΣΧΗ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ 4Χ4 Ν. ΓΡΕΒΕΝΩΝ), 25. Μαστορογιάννης Νικόλαος -Ελληνική Ομάδα Διάσωσης- (Ε.Ο.Δ.).
Δημότες Πολίτες:
1. Κανιστρά Ευδοκία, 2. Δημητριάδης Θωμάς 3. Μπακόλας Χαρίλαος, 4. Διανέλλος Απόστολος, 5. Κουτσονίκος Θωμάς, 6. Καραγκιόζης Ηρακλής, 7. Λύτος Ιωάννης, 8. Αντωνιάδης Δημήτριος.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΑΡΧ. ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΚΟΥΠΤΣΙΔΗ 2011-2014