Ο Δήμος Γρεβενών, στο πλαίσιο της ημέρας καθαριότητας του Δήμου, η οποία λόγω των εορτών του Πάσχα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 24 και το Σάββατο 25 Μαΐου 2013, διοργανώνει μία σειρά εκδηλώσεων, με στόχο την ευαισθητοποίηση μικρών και μεγάλων στον τομέα της καθαριότητας
Πρόγραμμα Εκδηλώσεων:
Παρασκευή 24 Μαΐου 2013
Ώρα: 21:00 Κέντρο Πολιτισμού Δήμου Γρεβενών.
  1. Οπτικοακουστική Ενημερωτική Παρουσίαση με θέμα: Ανακύκλωση-Καθαριότητα.
  2. Χορωδία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης «ΛΙΓΕΙΑ» με τραγούδια παραδοσιακά και έντεχνα, σχετικά με τη φύση και το περιβάλλον.
  3. Δημοτικοί χοροί και τραγούδια από μαθητές του 4ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών.
  4. Έκθεση στο Φουαγιέ του Κέντρου Πολιτισμού με δημιουργίες των μαθητών των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Γρεβενών με ανακυκλώσιμα υλικά.
  5. Βράβευση των τριών καλύτερων δημιουργιών των παραπάνω εκθέσεων.
Σάββατο 25 Μαΐου 2013
Καθαρίζουμε την πόλη και δίνουμε ραντεβού, μικροί και μεγάλοι στην πλατεία Ελευθερίας στο Ρολόι στις 9:00πμ.
Η καθαριότητα της πόλης μας είναι ζήτημα που μας αφορά όλους.
Οφείλουμε να ευαισθητοποιηθούμε ως σύνολο, αλλά και ο καθένας μας χωριστά, για να διατηρήσουμε την πόλη μας καθαρή και να της δώσουμε την εικόνα που όλοι θέλουμε.
Όλοι μαζί μπορούμε για μία πόλη καθαρή και όμορφη.
Γιατί καθαριότητα σημαίνει πολιτισμός, προστασία του φυσικού περιβάλλοντος, αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των πολιτών.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΑΡΧ. ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΚΟΥΠΤΣΙΔΗ 2011-2014