Όταν τα νέα παιδιά, το μέλλον του τόπου μας, δημιουργούν με μεράκι, αγάπη και φαντασία, μας κάνουν να αισθανόμαστε υπερήφανοι για το αποτέλεσμα και αισιόδοξοι για το αύριο. Και όταν οι ευχές συνοδεύονται από το αποτέλεσμα αυτό αποκτούν άλλο νόημα και αξία.

Οι μαθητές των σχολικών μονάδων της Α/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Γρεβενών ανταποκρίθηκαν στο διαγωνισμό Χριστουγεννιάτικης ζωγραφιάς για τη δημιουργία της ευχετήριας κάρτας του Δημάρχου. Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό, γεμάτο χρώματα και ιδέες, πλούσιο σε φαντασία έτσι όπως μόνο η παιδική ματιά και αθωότητα μπορεί να αποδώσει. Άλλωστε ο τρόπος έκφρασης των μικρών μαθητών είναι η ζωγραφική.

Η επιλογή πολύ δύσκολη. Όλες οι ζωγραφιές μοναδικές, ξεχωριστές και πολύτιμες. Τελικά επιλέχθηκαν οι ζωγραφιές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών.

Ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Δημοσθένης Κουπτσίδης ευχαριστεί από καρδιάς όλους τους μικρούς μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό καθώς και τους δασκάλους τους και τους εύχεται Καλά Χριστούγεννα, Ευτυχισμένο και Δημιουργικό το Νέος Έτος.

Χρόνια Πολλά.

Τα σχολεία που έλαβαν μέρος είναι δέκα (10) με δέκα (10) ζωγραφιές το καθένα:

• 1ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών

• 2ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών

• 3ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών ( επιλογή ζωγραφιών)

• 4ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών

• 5ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών

• 6ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών

• 7ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών

• Δημοτικό Σχολείο Κρανιάς

• Δημοτικό Σχολείο Κιβωτού

• Δημοτικό Σχολείο Μεγάρου

Όλες οι ζωγραφιές πλαστικοποιήθηκαν και κοσμούν τις αίθουσες των σχολείων.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΑΡΧ. ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΚΟΥΠΤΣΙΔΗ 2011-2014