Στο πλαίσιο του έργου ARCPIN του προγράμματος LIFE πραγματοποιήθηκε, υπό την Προεδρία του Δημάρχου Γρεβενών κ. Δημοσθένη Κουπτσίδη και παρουσία εκπροσώπων των φορέων του εταιρικού σχήματος την  Παρασκευή στις 31 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 11.00 π.μ., στην αίθουσα συνεδριάσεων του  Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Γρεβενών, η  εναρκτήρια συνάντηση του έργου, κατά τη διάρκεια της οποίας έγινε αναλυτική παρουσίαση των δράσεων του έργου.

Ο Δήμαρχος στην ομιλία του αρχικά έκανε μία σύντομη αναφορά στο έργο τονίζοντας τη σπουδαιότητα του έργου για το Δήμο Γρεβενών: «τον Οκτώβριο του 2013 ξεκίνησε επίσημα το ARCPIN, ένα νέο έργο, του χρηματοδοτικού μέσουlife της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, που υλοποιείται στο Δήμο Γρεβενών, με επικεφαλής το Δήμο Γρεβενών. Το σχέδιο υποβλήθηκε το 2012, με πρωτοβουλία του Δήμου Γρεβενών, σε συνεργασία με την Αναπτυξιακή Γρεβενών, την «Καλλιστώ» και το Φορέα Διαχείρισης Βίκου - Αώου και Πίνδου.

Το έργο,  αφορά τη βελτίωση των συνθηκών για τη συνύπαρξη ανθρώπου και αρκούδας στην περιοχή της Βόρειας Πίνδου.

Το ARCPIN αποσκοπεί στην προστασία της άγριας ζωής γύρω από οικισμούς στα Γρεβενά  όπου προσεγγίζουν  τα μεγάλα ζώα. Μέσα από διάφορες δράσεις, όπως η χρήση ειδικών κάδων απορριμμάτων που αποτρέπουν την προσέγγιση αρκούδας,  επαρκής αριθμός περιφράξεων ώστε να αποφευχθούν  ζημιές στις καλλιέργειες, η παρακολούθηση με ειδικά κολάρα για να παρατηρούνται οι κινήσεις και η συμπεριφορά των ζώων σε οποιαδήποτε στιγμή, γίνεται προσπάθεια για  την ομαλή  συμβίωση  των ανθρώπων με τις αρκούδες.

Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται το ποσό του 1.582.160,00€ και χρηματοδοτείται κατά 75%  από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Το υπόλοιπο 25% είναι εθνική συμμετοχή, η οποία δύναται να καλυφθεί από πόρους του Πράσινου Ταμείου».

Ο Δήμαρχος στη συνέχεια της ομιλίας του αναφέρθηκε στους στόχους του έργου που είναι, η διατήρηση του πληθυσμού της καφέ αρκούδας ( Ursusarctos ), ο οποίος είναι ο τρίτος μεγαλύτερος πληθυσμός καφέ αρκούδας στην Ευρωπαϊκή  Ένωση, με τη νοτιότερη κατανομή του είδους στην Ευρώπη. Ο πληθυσμός αρκούδας στην περιοχή του έργου (Εθνικό Πάρκο της Βόρειας Πίνδου και  Δήμο Γρεβενών ) σύμφωνα με τις υπάρχουσες εκτιμήσεις είναι 140 και αντιπροσωπεύει  περίπου το 35 % του συνολικού πληθυσμού της καφέ αρκούδας στην Ελλάδα, επίσης στόχος του έργου ARCPIN είναι να διατηρήσει τη θνησιμότητα που προκαλείται από τον άνθρωπο σε ένα βιώσιμο επίπεδο στην περιοχή του έργου και να διατηρηθεί ο αριθμός των ετήσιων αναπαραγωγικών θηλυκών σε όχι λιγότερο από 10-12 % του ελάχιστου εκτιμωμένου πληθυσμού στη συγκεκριμένη περιοχή.

Το έργο στοχεύει επίσης στην επίτευξη μιας βιώσιμης κατάστασης συνύπαρξης ανθρώπου-αρκούδας με την ελαχιστοποίηση παρεμβάσεων και συγκρούσεων που είναι επιζήμια για τον πληθυσμό του είδους και επομένως του επιπέδου βιοποικιλότητας της περιοχής».

Στη συνέχεια ο Δήμαρχος αναφέρθηκε στη θέση του Δήμου απέναντι σε αυτού του είδους τις δράσεις τονίζοντας με έμφαση: «είμαστε μια περιοχή που το συγκριτικό της πλεονέκτημα είναι η φύση, είναι το παρθένο περιβάλλον και η αυθεντικότητα της περιοχής. Βασική μας προτεραιότητα ήταν και είναι η διατήρηση και διάσωση της πανίδας και βέβαια της καφετιάς Αρκούδας που αποτελεί βασικό της πληθυσμό.

Συνεπώς μέσα από αυτή τη δράση, για την οποία σήμερα μιλάμε, επενδύουμε στη διατήρηση της φυσικής μας κληρονομιάς, γιατί θέλουμε αυτή την κληρονομιά να την παραδώσουμε ανέπαφη στα παιδιά μας. Ως Δήμος δίνουμε προτεραιότητα σε μία δράση η οποία δίνει προστιθέμενη αξία στην περιοχή μας, γιατί εάν διαταραχθεί η χλωρίδα και η πανίδα, όχι μόνο στο Εθνικό Πάρκο αλλά και σε άλλες περιοχές  φυσικού κάλλους, όπως στη Βάλια Κάλντα-στο Χιονοδρομικό Κέντρο της Βασιλίτσας, χάνουμε το συγκριτικό μας πλεονέκτημα. Επενδύουμε λοιπόν σε τέτοιες δράσεις οι οποίες συμβάλλουν στη διατήρηση αυτού του πλεονεκτήματος  και αναδεικνύουν την ευαισθησία των πολιτών μας στη συνύπαρξη ανθρώπων και ζώων και προς την κατεύθυνση αυτή τόνισε θα προσπαθήσουμε να υλοποιήσουμε και άλλες δράσεις στο μέλλον». Τέλος ευχήθηκε καλή επιτυχία στο έργο.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΑΡΧ. ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΚΟΥΠΤΣΙΔΗ 2011-2014