Βράβευση παιδιών στον “Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Τεχνολογίας Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΠΕΚΤΠΕ) Γρεβενών” παρουσία του Δημάρχου Γιώργου Δασταμάνη

Τους μαθητές και τις μαθήτριες των Γρεβενών που διακρίθηκαν στον μαθητικό διαγωνισμό “Προγραμματίζοντας στο σπίτι - Programming@Home”, βράβευσε το πρωί της Τρίτης 29 Ιουνίου 2021 ο Δήμαρχος Γρεβενών κ.Γιώργος Δασταμάνης, παρουσία του Αντιδημάρχου Πολιτισμού, Παιδείας και Αθλητισμού κ.Δημήτρη Μπόλη, του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας κ.Θεόδωρου Μαρδίρη και των υπεύθυνων καθηγητών κ.Θεοδούλας Λιάμπα και κ.Βασίλειου Μωϋσιάδη.

Η εκδήλωση έλαβε χώρα στον νέο “Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Τεχνολογίας Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΠΕΚΤΠΕ) Γρεβενών” του Δήμου Γρεβενών, ο οποίος εδρεύει στις εγκαταστάσεις της Μαθητικής Εστίας ενώ τα παιδιά που βραβεύτηκαν είναι οι: Κωνσταντίνος Γιαννούλας, Γεώργιος Γιαννούλας, Βασιλική Λιάμπα, Παναγιώτης Λιάμπας, Νικήτας Πάκος, Αναστασία Σιούλα και Αχιλλέας Τσεπίδης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η παρούσα αίθουσα, προτού μετατρέπει σε Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας, ήταν αρχικά ένα χώρος κλειστός και ανενεργός. Ωστόσο, με έξοδα του Δήμου και υπό την ευθύνη του αρμόδιου Αντιδημάρχου κ.Μπόλη, ανακαινίστηκε και επανασχεδιάστηκε, διαθέτοντας πλέον ηλεκτρονικούς υπολογιστές, συστήματα εκπαιδευτικής ρομποτικής και τρισδιάστατους εκτυπωτές, συνεισφέροντας δημιουργικά στην καλύτερη πρακτική εξάσκηση μαθητών και εκπαιδευτικών, όλων των βαθμίδων, πάνω στο πεδίο των θετικών επιστημών.

Ο Πόλος Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Γρεβενών αποτελεί το θετικό αποτέλεσμα της στενής και εποικοδομητικής συνεργασίας που έχει αναπτυχθεί μεταξύ της Δημοτικής Αρχής και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, υπογράμμισε, μεταξύ άλλων, στις δηλώσεις του ο κ.Δασταμάνης συγχαίροντας θερμά τους βραβευθέντες μαθητές και μαθήτριες. Παράλληλα, ο Δήμαρχος Γρεβενών εξέφρασε τις εγκάρδιες ευχαριστίες του στις εταιρείες “Παπαλάμπρου Ιωάννης” και ALFA WOOD GROUP καθώς με την ευγενική τους χορηγία σε επαγγελματικό εξοπλισμό γραφείου, έγινε γρήγορα πράξη η αίθουσα του Πόλου, η οποία θα συμβάλλει στη συνεχή επιμόρφωση παιδιών, δασκάλων και καθηγητών μέσα από τις σύγχρονες μορφές διδασκαλίας που επιτάσσουν οι ανάγκες της εποχής μας.

Γραφείο Τύπου

Δημάρχου Γρεβενών