Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών την Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 18:00

Πρόσκληση

Καλείστε σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 65 & 67 του Ν. 3852/2010 (Φ.Ε.Κ. 87/Α/2010) όπως ισχύουν και τηρουμένων των ειδικότερων υγειονομικών μέτρων που επιβάλλονται με την εκάστοτε ισχύουσα ΚΥΑ, στην τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών, που θα πραγματοποιηθεί στις 14 Φεβρουαρίου 2023 ημέρα Τρίτη και ώρα 18:00, στο Δημαρχείο (αίθουσα συνεδριάσεων Δημοτικού Συμβουλίου), με θέματα ημερήσιας διάταξης:

Διεύθυνση Διοικητικών Υπηρεσιών

Θέμα    1ο

Πολυετής Προγραμματισμός ανθρωπίνου δυναμικού 2024 – 2027 Δήμου Γρεβενών

Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών

Εισηγητής: Τριγώνης Χρήστος Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων

Θέμα    2ο

Διάλυση σύμβασης του έργου: “Ενεργειακή Αναβάθμιση 1ου Λυκείου Δήμου Γρεβενών (Α.Μ. 121/2018)

Θέμα    3ο

Έγκριση Παράτασης Προθεσμίας εκτέλεσης του έργου: “Οικιστική ανάπλαση Τοπικής Κοινότητας Οροπεδίου Δημοτικής Ενότητας Αγίου Κοσμά” (Α.Μ. 64/2009)

Ειδικά Θέματα

Θέμα   4ο

Καθορισμός αμοιβής δικηγόρων για τη νομική εκπροσώπηση του Δήμου Γρεβενών κατά της υπ΄ αρ. πρ. ΥΠΟΙΚ4509/12-01-2023 αποφάσεως του Προϊσταμένου της Γενικής Διεύθυνσης Δημοσιονομικών Ελέγχων (ΓΔΔΕ) του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους του Υπουργείου Οικονομικών περί επιβολής δημοσιονομικής διόρθωσης - συνολικού ποσού 388.272,29 ευρώ, προβαίνοντας σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να εξυπηρετηθούν πλήρως και επαρκώς τα συμφέροντα του Δήμου

Στη συνεδρίαση προσκαλείται ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου Γρεβενών κ. Γρηγόριος Φαρμάκης.

Σημείωση: Για την διεξαγωγή της συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου τα μέλη θα προσέρχονται στο χώρο της συνεδρίασης τηρουμένων των έκτακτων μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας  από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, σύμφωνα με την ισχύουσα Κ.Υ.Α.

Η Πρόεδρος του Δ.Σ.

Φωτεινή Τζουβάρα