Με το σύνθημα τα «Γρεβενά παλεύουν για να ζήσουν, η συγχώνευση των Σχολικών μονάδων είναι θέμα επιβίωσης των Γρεβενών», ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Δημοσθένης Κουπτσίδης κάλεσε όλους τους Γρεβενιώτες σε έναν «Πανγρεβενιώτικο Αγώνα» κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου στα Μ.Μ.Ε. την Τετάρτη 16 Μαρτίου 2011. Καλούμε είπε τους δημότες μας να συμμετάσχουν στο Συλλαλητήριο που θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη 17 Μαρτίου 2011 στις 10:00 π.μ., με αφετηρία την Πλατεία Λαχαναγοράς και προορισμό το Διοικητήριο.
Μετά τη δημοσίευση της απόφασης του Υπουργείου Παιδείας δια Βίου Μάθησης για κατάργηση και συγχώνευση σχολικών μονάδων του Δήμου Γρεβενών, η οποία έρχεται σε αντίθεση με την ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών, της Δημοτικής Επιτροπής Αγώνα κατά των συγχωνεύσεων Σχολείων, των Φορέων και της Τοπικής Κοινωνίας στο αυριανό συλλαλητήριο το οποίο θα είναι ειρηνικό, θα επιδώσουμε Ψήφισμα Διαμαρτυρίας στους Διευθυντές της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης στο Διοικητήριο όπου θα καταλήξει το Συλλαλητήριο. «Με τον τρόπο αυτό θέλουμε να στείλουμε το δικό μας μήνυμα αγώνα προς το Υπουργείο Παιδείας» τόνισε μεταξύ άλλων ο κ. Δήμαρχος.
Στη συνέντευξη τύπου ήταν παρόντες και οι Επικεφαλής της Μείζονος και Ελάσσονος Αντιπολίτευσης του Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών κ. Δημήτριος Ζήσης και κ. Παναγιώτα Ντάγκα, οι οποίοι έστειλαν το δικό τους μήνυμα για μαζική συμμετοχή των Γρεβενιωτών στο αυριανό συλλαλητήριο.
Στο Συλλαλητήριο με αποφάσεις των μελών των Δ.Σ. θα συμμετέχουν, όπως δήλωσαν οι εκπρόσωποι τους, οι οποίοι ήταν παρόντες στη συνέντευξη τύπου, η ΕΛΜΕ Γρεβενών, ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Γρεβενών, το Νομαρχιακό Τμήμα της ΑΔΕΔΥ Γρεβενών, οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων των σχολικών μονάδων και τα μέλη των επιτροπών αγώνα των Τοπικών Κοινοτήτων που συμμετέχουν στη Δημοτική Επιτροπή αγώνα.
Ο Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Γρεβενών και Αντιδήμαρχος κ. Χρήστος Παρασκευαΐδης καθώς και ο Πρόεδρος του Σωματείου Καφετεριών, Εστίασης και Συναφών Επαγγελμάτων κ. Γρηγόρης Τσαπατσάρης, δήλωσαν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου ότι αύριο Πέμπτη 17 Μαρτίου  τα καταστήματα της Πόλης θα κλείσουν για Δύο (2) ώρες και κάλεσαν τα μέλη τους να δώσουν το δικό τους δυναμικό παρών στο συλλαλητήριο.
Συμμετοχή στο συλλαλητήριο δήλωσαν επίσης το Εργατικό Κέντρο Γρεβενών και οι Μαθητικές Κοινότητες.
Τη συνέντευξη τύπου συντόνισε ο Αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Κων/νος Μιχαλογιάννης.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΑΡΧ. ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΚΟΥΠΤΣΙΔΗ 2011-2014