ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΑΜΕΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Την άμεση λειτουργία και υλοποίηση της ενδοδημοτικής συγκοινωνίας ανακοίνωσε ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Νούτσος την Τρίτη 13-1-2009.

Η περιφέρεια έτσι αποκτά τις δομές που δικαιούται αφού τα προβλήματα εφαρμογής του Προγράμματος Συν-κοινωνία της Κεντρικής Ένωσης Δήμων και Κοινοτήτων ξεπεράστηκαν.

Τις πρώτες 10 ημέρες (με εφαρμογή από την 13-1-2009) θα εκτελούνται δωρεάν τα δρομολόγια (με επιστροφή) προς τρεις κατευθύνσεις:
• ΓΡΕΒΕΝΑ (ΚΤΕΛ)- ΤΕΙ – ΚΥΡΑΚΑΛΗ, 8.45-11.45-15.45 (καθημερινές)
• Ιδιαίτερη υπήρξε η μέριμνα του Δήμου Γρεβενών να εξυπηρετηθούν οι πολίτες που θέλουν να επισκεφθούν το Κοιμητήριο και τα δρομολόγια αυξήθηκαν από τρία/ εβδομάδα σε τέσσερα ημερησίως: ΓΡΕΒΕΝΑ (ΚΤΕΛ)- ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΑ – ΔΟΞΑΡΑΣ, 9.00-11.00-13.00 -15.30 (όλη την εβδομάδα)
• ΓΡΕΒΕΝΑ (ΚΤΕΛ)- ΜΥΡΣΙΝΑ, 10.20-14.10 (καθημερινές).

Η υλοποίηση του προγράμματος, με τακτές στάσεις και πλήρη δρομολόγια που θα ανακοινωθούν, θα γίνει μετά από αναμενόμενη απόφαση του Νομαρχιακού Συμβουλίου.
Τότε θα τοποθετηθούν και 20 στάσεις με στέγαστρα καθώς και 10 στύλοι πληροφόρησης, ενώ αργότερα θα υπάρξει πρόβλεψη και για ηλεκτρονική ενημέρωση των πολιτών.

Ο Δήμαρχος Γρεβενών στις δηλώσεις του αναφέρθηκε πως τίθενται πλέον ισχυρά θεμέλια για την ανταπόκριση στις ανάγκες των πολιτών με επάρκεια, ευχέρεια και οικονομία.