Ο «ΟΡΕΣΤΗΣ» ΜΑΓΕΨΕ ΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ

Φανταστείτε όλο τον τρόμο, όλα τα θεόσταλτα βάσανα
Δεν υπάρχει πόνος που οι λέξεις μπορούν να αφηγηθούν
Και να μη έχει πέσει στην ανθρώπινη φυλή
Η Ηλέκτρα στον ΟΡΕΣΤΗ του ΕΥΡΙΠΙΔΗ
Το θεατρόφιλο κοινό των Γρεβενών αλλά και της ευρύτερης Δυτικής Μακεδονίας γέμισε το Δημοτικό Θέατρο ΚΑΣΤΡΑΚΙ την Τετάρτη 20-8-2008 για να παρακολουθήσει τον ΟΡΕΣΤΗ του Ευριπίδη από το ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ. Την κορυφαία θεατρική παραγωγή του καλοκαιριού παρουσίασε στα Γρεβενά ο Πολιτιστικός Οργανισμός του ΔΗΜΟΥ ΓΡΕΒΕΝΩΝ.
Την παράσταση παρακολούθησε και ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Κ.Θ.Β.Ε. κ. Νικήτας Τσακίρογλου.
Ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Νούτσος καλωσόρισε τον κ. Τσακίρογλου και τους συνεργάτες τους, αναφέρθηκε στην πολύχρονη θεατρική του προσφορά και υπογράμμισε την δυναμική συνεργασία του Δήμου Γρεβενών με το Κ.Θ.Β.Ε.
Ο κ. Τσακίρογλου μίλησε για τη χαρά του που ξαναβρίσκεται στα Γρεβενά και με τη σειρά του τόνισε την καρποφόρα σχέση του Κ.Θ.Β.Ε. με τον Δήμο.
Το έργο ήταν σε σκηνοθεσία του Σλόμπονταν Ούνκοβσκι, με την υπέροχη μετάφραση του Γιώργου Χειμωνά, τον "Ορέστη" υποδυόταν ο ηθοποιός Λάζαρος Γεωργακόπουλος , "Ηλέκτρα" η Λυδία Φωτοπούλου, "Ελένη" η Ναταλία Δραγούμη και "Πυλάδης" ο Αλέκος Συσσοβίτης.